Aşağı Saksonya Eyaletindeki Türk STK'lardan artan ırkçılığa karşı ortak tepki

  • Güncelleme: 30.07.2020 02:38
Aşağı Saksonya Eyaletindeki Türk STK'lardan artan ırkçılığa karşı ortak tepki

Almanya'nın Aşağı Saksonya eyaletinde faaliyet gösteren Türk sivil toplum kuruluşları, son günlerde sıkça tehdit mektupları ve kişilere yönelik fiziki şiddet olayları ile artan ırkçılığın demokratik bir devlette kabul edilemez olduğunu dile getirerek tepki gösterdi.

Hannover ehrinde düzenlenen basın toplantısında sivil toplum kuruluşları adına açıklamada bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Aşağı Saksonya Eyalet Birliği Başkanı Dr. Ali İhsan Ünlü, eyalet genelinde ırkçı terör saldırılarının artarak devam ettiğine vurgu yaptı.

Fiziki saldırıların zihinsel izler bıraktığını ve bu saldırıların özellikle Türk kökenli insanlara ve Müslümanlara karşı işlendiğinin gözlemlenmesinin endişe verdiğini ifade eden Ünlü, ırkçı saldırıların önüne geçmek için önleyici tedbirlerin alınmasını talep ederek, Aşağı Saksonya’da yaşanan ırkçı saldırılardan dolayı endişeli olduklarını dile getirdi.

Bu olayların maalesef yeterince ciddiye alınmadığını ve takip edilmediğine ve bunun da failleri cesaretlendirdiğine dikkat çeken Ünlü, eyalet çapında geçen yıl 497 kişinin nefret suçlarından dolayı sorgulandığına ve 184 kişiye tehdit mektupları geldiğini söyledi.

Türk kökenli bireysel insanların, dernek, dükkan, işletme ve ibadethanelerin kendilerini artık güvende olmadıklarını ve korku ikliminde yaşadıklarınının altını çizen Ünlü, "2020 yılının ilk altı ayında 60 camiye saldırı oldu. Bremen’de bir genç sadece Müslüman olduğu için Hannover’de ise başörtüsünden dolayı bir kadın darbedildi. Birçok camiye kesik domuz başı bırakıldı. Norheim’deki Müslüman mezarlığı tahrip edildi. Son haftalarda iş insanlarımıza ve siyasilere tehdit mektupları geldi. Tüm bu olanlar güvenliğimizin giderek daha da tehdit altında olduğunun göstergesidir. Bu tehditleri birlikte hareket ederek boşa çıkartabiliriz. Aşağı Saksonya Güvenlik organlarına ve siyasilere güveniyoruz, ancak yetkililerden ırkçı saldırıların önlenmes, ifaillere karşı yaptırım ve ciddi adımların atılmasını bekliyoruz. Bütün demokratik kesimlerle her türlü şiddet, ırkçılık ve ayrımcılığa karşı dayanışma içerisindeyiz, çünkü Almanya'yı kendi ülkemiz olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Basın toplantısında okunan ortak bildiriye destek veren Türk sivil toplum kuruluşları:

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD),
Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB ),
Diyanet İşleri Türk islam Birliği (DİTİB),
Türk Veli Dernekleri Federasyonu (FöTEV Nds),
İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG),
Müstakil İşadamları Derneği (MÜSİAD),
Türk Aileler Birliği (TFU),
Aşağı Saksonya Türk Toplumu (TGN),
Türk Ekonomi Kulübü (TWC),
Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UID)