Münster'de DİTİB'in 40. kuruluş yıldönümü şöleni

  • Güncelleme: 29.06.2024 11:47
Münster'de DİTİB'in 40. kuruluş yıldönümü şöleni

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Münster Bölge Birliği, DİTİB’in kuruluşunun 40’ıncı yıldönümü münasebetiyle bir etkinlik düzenledi.

DİTİB'in 40’ıncı kuruluş yıldönümüne özel program

Neu Beckum DİTİB Mescidi Aksa Camii konferans salonunda gerçekleştirilen programa; Türkiye Cumhuriyeti Münster Başkonsolosu Arif Hakan Yeter, Beckum Belediye Başkan Vekili Grüttner Lütke, Ennigerloh Belediye Başkanı Berthold Lülf, Federal Meclis Üyesi Henning Rehbaum, Münster Piskoposluk Bölgesi Dinlerarası Diyalog Danışmanı Josefine Wahle, Münster Hıristiyan-Müslüman Çalışma Grubu'ndan Sema Küçük Alageed, Münster DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Fatih Keskin, DİTİB Genel Sekreteri Eyüp Kalyon, DİTİB NRW ve DİTİB Münster Bölge Birliği Başkanı Durmuş Aksoy, DİTİB ZSU e.V. Başkan Vekili Muhammet Çatmak, bölge cami derneklerinin başkan ve yöneticileri, din görevlileri ile çok sayıda davetli katıldı.

“Aksoy: Kültürlerarası köprüler kuruyoruz”

Program, Kur’an’ı Kerim tilavetiyle başladı ve NRW ve Münster Bölge Birliği Başkanı Durmuş Aksoy’un selamlama konuşmasıyla devam etti. Aksoy konuşmasında, DİTİB'in son 40 yılda toplumsal birlikteliğe önemli katkılarda bulunduğunu vurgulayarak, kültürler ve dinler arasında köprüler kurduklarını; hoşgörü, saygı ve anlayış temelinde çeşitli toplulukları temsil etmekten gurur duyduklarını ifade etti. Geleceğe umutla bakarak Almanya'da uyum ve birlik için olumlu bir güç olmaya kararlı olduklarını belirterek çeşitliliğin bir zenginlik olarak görüldüğü bir toplum için birlikte mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

“DİTİB, toplumsal uyumun 40 yıllık simgesi”

Etkinlikte Beckum Belediye Başkan Vekili Grüttner Lütke, Ennigerloh Belediye Başkanı Berthold Lülf, Federal Meclis Üyesi Henning Rehbaum, Münster Piskoposluk Bölgesi Dinlerarası Diyalog Danışmanı Josefine Wahle, Münster Hıristiyan-Müslüman Çalışma Grubu üyesi Sema Küçük Alageed da konuşmalarında DİTİB'in önemli bir ortak olduğunu vurgulayarak, zor zamanlarda işbirliği içinde olduklarını belirttiler. Programa katılan konuşmacılar, DİTİB’in 40 yıllık geçmişinde toplumla uyum içinde çalışan bir teşkilat olduğunu dile getirdiler.

“Kalyon: DİTİB'in toplumsal katkıları”

DİTİB 40. Yıl tanıtım filminin sunumunun ardından DİTİB Genel Sekreteri Eyüp Kalyon, teşkilatın kuruluş yıldönümünün Almanya Türk Toplumu için büyük bir önem taşıdığını vurguladı. Kalyon, DİTİB’in kuruluşunun Almanya'daki Türk toplumu için bir dönüm noktası olduğunu ve bu sürecin bir destan olarak nitelendirilebileceğini belirtti. DİTİB’in toplumsal uyum ve birlikte yaşam için önemli bir rol oynadığını ve her türlü olumsuz algıların üstesinden geldiğini vurguladı.

“Keskin: DİTİB, Türk toplumu için güvenli liman”

Münster DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Fatih Keskin ise insanlık tarihini göçlerin tarihi olarak tanımlayarak, İslam tarihinde Peygamberimizin Mekke’den Medine’ye hicretini ve Türk toplumunun Almanya'ya göçünün 63. yılını kutladıklarını belirtti. Keskin, DİTİB’in Almanya'daki Türk toplumu için bir güvenli liman olduğunu vurgulayarak, toplumun kültürel kimliğini koruma gayretlerini anlattı.

“Yeter: DİTİB toplumun her kesimi için önem”

Programın son bölümünde Münster Başkonsolosu Arif Hakan Yeter, DİTİB’in Türk kültürünü ve İslam inancını Avrupa'da yaşatmada oynadığı rolü vurgulayarak, DİTİB’in toplumun her kesimi için bir buluşma ve kaynaşma noktası olduğunu söyledi. Yeter, DİTİB ve benzeri kuruluşların çeşitliliği hedef alan tehditlere karşı güvenilir muhataplar olduğunu ifade etti.

Program, Münster İlahi Korosu’nun kasideler seslendirmesinin ardından DİTİB gençleri tarafından “Almanya'daki Camiler: Miras ve Gelecek” başlığı altında şiirsel bir anlatımla sunulan gösteriyle devam etti. Ardından “DİTİB ve Camii” konulu fotoğraf sergisi gezildi ve etkinlik, DİTİB’in kuruluşunun 40. yıldönümünü simgeleyen balonların uçurulması ile sona erdi.

Ercüment Aydın / Köln