Solingen faciasının 30. yılında Mevlüde Genç’in ismi şehir merkezine verildi

  • Güncelleme: 31.05.2023 21:51
Solingen faciasının 30. yılında Mevlüde Genç’in ismi şehir merkezine verildi

Solingen faciasında 5 aile ferdini kaybeden Mevlüde Genç'in ismi Solingen şehir merkezinde bir meydana verildi.

29 Mayıs 1993 tarihinde aşırı sağcılar tarafından kundaklanan evde 5 aile fendini kaybeden Mevlüde Genç'in ismi facianın 30’uncu Solingen şehir merkezinde bir meydanda yaşayacak.

Solingen Belediye Başkanı Tim Kurzbach’ın öncülüğünde yerel yönetimlerin desteğiyle 30 Ekim 2022 tarihinde vefat eden Mevlüde Genç’in ismi Solingen şehir merkezinde bir meydana verilmesine onay çıktı.

Meydan'ın açılışına; Solingen Belediye Başkanı Tim Kurzbach, Türkiye'nin Düsseldorf Başkonsolosu Ayşegül Gökçen Karaarslan, Mevlüde Genç'in eşi Durmuş Genç, çocukları ve yakın akrabaları ile Türk ve Alman kalabalık topluluk katıldı.

Almanya'da artan ırkçı saldırılara vurgu yapan Düsseldorf Başkonsolosu Ayşegül Gökçen Karaarslan, Mevlüde Genç’in örnek kişiliğinen bahsederek, “Mevlüde anne iyi bir eş olmanın yanı sıra iyi bir insan ve dostluk elçisiydi. Solingen'i asla unutmayacağız. Tek arzumuz böyle acılar olmasın ve bir daha Solingen faciası yaşanmasın” dedi.

Mevlüde anne ile şahsen tanışmış olmaktan mutluluk ve minnet duygularını ifade eden Solingen Belediye Başkanı Tim Kurzbach'ta yaptıĝı konuşmada, “Mevlüde Genç aramızda olmasa da, hayatının büyük bir bölümünü geçirdiĝi ve bir insanın bir ailenin başına gelebilecek en büyük felaketi yaşadıĝı bu meydana isminin verilmesiyle şehrimizde var olmaya devam edecektir” dedi.

Facianın 30'uncu yıl dönemi nedeniyle Solingen'de hayatlarını kaybedenler için ilk anma törenine; Untere Werner caddesinde kundaklanan evin önünde, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim ve Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen'in katılımıyla gerçekleşti.