AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ala, Köln’de STK’ları ziyaret etti

  • Güncelleme: 16.10.2021 22:16
Ak Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala, Belçika ve Hollanda'nın ardından Almanya'nın Köln kentinde Türk sivil toplum kuruluşlarını ziyaret etti.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ala, Köln’de STK’ları ziyaret etti

Ak Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala ile TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Alt Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya, Belçika ve Hollanda'nın ardından Almanya'nın Köln kentinde Türk sivil toplum kuruluşlarını ziyaret etti.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Merkez Camii'ni gezerek, Genel Başkan Kazım Türkmen’den çalışmalar hakkında bilgi aldı.


Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala, ardından Avrupa temaslarımız kapsamında Avrupalı Türk toplumuna yönelik faaliyetler gerçekleştiren sivil toplum kuruluşlarını ziyaret etmeye devam etti. Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB) Teşkilatı Genel Merkezi'ni ziyaret ederek, Genel Başkan Durmuş Yıldırım’tan Müslüman topluma yönelik çalışmalar hakkında bilgi aldı.

İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatı’nı (IGMG) ziyaret ederek Genel Başkanı Kemal Ergün'den Avrupalı Türk vatandaşlarıına karşı yürütülen faaliyetler hakkında bilgi alan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala, ardından Avrupalı Türkler arasındaki bağları güçlendirerek onların yanlarında olmaya gayret eden Uluslararası Demokratlar Birliği'ni (UID) ziyaret etti. UID Genel Başkanı Köksal Kuş ve MKYK üyeliriyle bir araya geldi.

Ala, "Türkiye - Avrupa Birliği ilişkilerinin hızlandırmanın vaktinin geldiğini" söyledi.

Türkiye - Avrupa Birliği (AB) ilişkilerini hızlandırmanın vaktinin geldiğini vurgulayan Efkan Ala, “Hem biz, hem Avrupa Birliği bir pozitif ajandayla pozitif gündemle yeniden hareketlenmenin bu ikili ilişkilerdeki yani Avrupa Birliği Türkiye arasındaki ilişkilerde bir hızlanmanın gerekliliğine inanıyoruz. Bu ortaya çıkmış durumda. Avrupa Birliği Türkiye arasındaki bu diyaloğun sürdürülmesi konusunda bir olumlu atmosfer var.” dedi.

Almanya'ya gelen Türk iş göçünün 60'ıncı yılını değerlendiren Ala, “Türkler artık bu toplumun ayrilmaz bir parçası olduğunu" söyledi.

Ala şöyle konuştu: “Avrupa'da ciddi bir varlık Türk varlığı önemli bir unsur ama hep burada elbette problemlerde yaşandı ama genele baktığınız zaman fotağrafın bütününe baktığınız zaman hep çözümlerin parçası oldu. Hep daha iyiye nasıl bu toplum gider ona yardım edenler tarafında oldu. Nitekim şuanda aşının dünyayı kasıp kavuran salgının, pandeminin en önemli aşısının altına imza atanlarda yine bizim toplumumuzun içerisinden çıkmış, ama burayıda çok iyi içselleştirmiş buraya katkıda bulunan, dünyaya katkıda bulunan insanlar.”

Ala'ya ziyaretinde Köln Başkonsolosu Turhan Kaya da eşlik etti.