Almanya’da eczanelerde 300’den fazla ilaç tedarik edilemiyor

  • Güncelleme: 13.12.2022 23:52
Alman Federal İlaç ve Tıbbi Cihazlar Enstitüsü (BfArM) tedarik sıkıntısı yaşanan 300’den fazla ilacın listesini internet sitesinde yayımladı.
Almanya’da eczanelerde 300’den fazla ilaç tedarik edilemiyor

BfArM’ye göre sıkıntının Çin ve Hindistan gibi ülkelerden tedarik ettikleri ilaçların teslimatların yetersizliğine bağladı.

Almanya’da eczanelerde eksik olan ilaçlar arasında antibiyotikler, kanser ilaçları, diyabet ilaçları, bağışıklık sistemi kapsamındaki ilaçlar ve ağrı kesiciler yer alıyor.

Köln’de yaşayan Fatih Kerem Gülpınar, reçeteli ilaç bulmada sıkıntı çektiğini, eczane eczane dolaştığını kaydetti.

İki ilaç reçetesinden birinin stoklarda bulunmadığını ifade eden Gülpınar, eczane kapısında uzun uzun sürede beklediğini söyledi.

Ben böyle bir şey görmedim

Gülpınar, Köln’de oturduğu semtte 5 eczanenin olduğunu ,telefonla aradığında beşinde de basit ilaçların olmadığını ve artık gelmeyeceğini söylediklerinde yaşadığı durumu şöyle anlattı: “Bu gece hiç uyumadım. Çocuğun durumu iki gündür bayağı kötüydü. Ateşi bayağı yüksekti ve her bir kaç saat aralıkla kusuyordu. Adrenalin sayesinde durabiliyorum ayakta şuan. Allah’ın verdiği özel bir güçle. Kos koca Köln’de saatlerce, evet saatlerce ilaç aradım. Üç dört saattir eczaneleri arayarak basit Paracetamol ve Ibuprofen ilacı aradım. Ben böyle bir şey görmedim. Türkiye’nin 20, 30 yıl öncesinde dahi görmedim. Kuyrukta beklediğimizi, otuz yerden imza toplamak gerektiğini hatırlıyorum rahmetli babaannemin hastalığında. Ama sonunda ilaç bulunuyordu.”

Hepisini teker teker telefon ile aradım

Çevre semtlerdeki eczanelerde durum aynı olduğunu dile getiren Gülpınar, “Sonunda çarşının içinde, merkezde bir eczanede Paracetamol fitil bulunuyormuş. Ibuprofen fitil orada da yok. Şurup da gelmediğini o sebeple eczane şurubu artık laburatuvarda kendi imal ettiğini söylediler. Ona ulaşmak için ama doktordan reçeteyi değiştittirmem gerekti. Gittim tekrar reçeteyi değiştirdim. Tramvay ile 20 dakika çarşıya gittim ve ilacı aldım. Uykusuzluğun ve ayakta durmak için adrenalinin de vermiş olduğu hisle çıldırma noktasına geldim gibi. Gözlerimden kontrol dışı yaşlar aktı bu durum karşısında hem tramvayda hem yolu yürürken. Almanya gibi bir sözde gelişmiş ve medeni ülkede böyle bir durum ile karşılaşabileceğimi düşünmüyordum açıkçası. Bunu paylaşmak istedim. İçimde kalırsa daha da kötü olurum herhalde.” diye konuştu.