DİTİB Genel Başkanı Kuzey: "Tefekkür etmek, kurbanın anlamına yolculuktur"

  • Güncelleme: 15.06.2024 00:48
DİTİB Genel Başkanı Kuzey:

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, Kurban Bayramı münasebetiyle mesaj yayınladı.

DİTİB Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, Kurban Bayramı münasebetiyle yayınladığı mesajda, “Bayramlar, birlik ve beraberlik bağlarımızı güçlendiren, kaynaşma ve dayanışma günleridir. ‘Bayram’ dendiğinde akıllara ilk olarak ‘sevinçli günler’ gelse de özellikle Kurban Bayramı’nda gönül dünyamızı tarifi pek mümkün olmayan bir hüzün ve duygusallık da kaplar.” dedi.

Kuzey, mesajında şu ifadelere yer verdi:

Kurban, tefekkür edip ders almasını bilen herkesi adeta geçmişe bir yolculuğa çıkarır. Kurban bizi evvela, Allah’a yaklaşmak için adanan o ilk kurban hadisesine, Hz. Âdem zamanına götürür. Allah’a yaklaşma çabası, insanlığın ilk dönemlerinden beri var olan bir olgudur. Hz. Âdem’in iki evladı da Allah’a yaklaşmak maksadıyla birer kurban sunmuş; birinin kurbanı kabul edilmiş, diğerinin ise kabul edilmemiştir. Kurbanın kabul edilip edilmeme gerekçesi ‘takva’ kavramında gizlidir. “Allah ancak takva sahiplerinin kurbanını kabul eder.” (Maide, 5/27) ayeti, Allah’a yaklaşma çabasının en temel şartının sorumluluk bilinci ve farkındalık şuuru olduğunun göstergesidir.

Takva, içerisinde birçok farklı özelliği taşıyan geniş bir anlam yelpazesine sahip bir kavramdır. Takva kavramının içinde Allah’a inanıp güvenmek, O’na kayıtsız şartsız teslim olmak vardır. Takva kavramının içinde yanlışlardan uzaklaşma çabası ve gayreti vardır. Takva kavramının içinde içtenlik, samimiyet, vicdan ve gönüllülük vardır. Bir işte gönül varsa, o işte hayır vardır, bereket vardır. Kurban, işte böylesi bir takva bilinci neticesinde kulu Rabbine yaklaştıracaktır.

Kurban, bizleri aynı zamanda Hz. İbrahim ailesinin yaşadığı zamana doğru da bir yolculuğa çıkarır. Bu günler, kendimizi canıyla sınanan Hz. İsmail’in yerine koyacağımız günlerdir. Bu günler, kendimizi evladıyla sınanan Hz. İbrahim’in yerine koyacağımız günlerdir. Bu günler kendimizi, hayatı boyunca mücadele verdiği sevdiklerinden Allah için vazgeçmeyi göze alan Hz. Hacer’in yerine koyacağımız günlerdir. Ramazan Bayramı’nda empati yaparak girdiğimiz gibi, Kurban Bayramı’na da empati yaparak girelim. Teslimiyet sınavından geçen o örnek İbrahim ailesinin zorlu fedakârlıklarını kısmen de olsa hayatımızda hissetmeye çalışalım.

Tarihsel süreçte insanlık, kulluk ettiği “tanrısı” için farklı adak ve sunaklar sunmuştur. Hatta bazı coğrafyalarda farklı beklentiler elde etmek için insanların dahi canına kıyılmıştır. Yüce Allah, yapılagelen bu sapkın ve yanlık uygulamaları, dünyada kabul edilen üç semavi dinin ortak peygamberi Hz. İbrahim üzerinden sonlandırmak istemiştir. Hz. İbrahim’in oğlunu kurban etmek için yere yatırdığı sırada, onun canına bedel olarak bir kurbanlığın verilmesi (Saffat, 37/107), tüm insanlığa aslında şu muhteşem ilkeleri hatırlatmaktadır: “Allah’a yaklaşmak istiyorsanız, bunu insan canına kıyarak yapamazsınız! Allah’a yaklaşmak istiyorsanız, insan yaşamını kolaylaştırmalı, insan için hayat olmalısınız! Bolluk bereket istiyorsanız, darda kalana ferahlık, derdi olana derman olmak zorundasınız!”

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DITIB) olarak, işte bu bilinç ve heyecanla kırk yıldır insanlığa hayat olmak için canla başla mücadele ediyor; şehir şehir, ülke ülke, kıta kıta dolaşıyor, koşturuyoruz. Dünyanın farklı coğrafyalarında mağdur, mazlum ve muhtaç coğrafyalarına umut olmak için çaba sarf ediyoruz. Allah nasip ederse bu yıl da “Kurbanını Paylaş, Kardeşinle Yakınlaş” ilkesiyle 80’den fazla ülke, yüzlerce farklı bölgede insanlık için canla başla mücadelemizi sürdüreceğiz. Yükümüzün ağır, yolumuzun uzun olduğunu biliyoruz. Rabbimizden aldığımız güç, sizlerden aldığımız destekle insanlık için umut olmaya devam edeceğiz. Rabbim, her birimizi ‘takva’ bilinciyle hareket eden, vicdan sahibi, duyarlı insanlar kılsın. Rabbim, kendimizi yanlışlardan koruyan, hayatı sorumluluk bilinciyle güzelleştirenlerden eylesin.

Bu vesileyle 16 Haziran 2024 Pazar günü idrak edeceğimiz Kurban Bayramının hayırlara, iyiliklere ve güzelliklere vesile olmasını temenni ediyor; bayramın gönlümüze, yuvamıza, komşularımıza, ülkemize ve tüm dünyamıza barış, huzur ve mutluluk getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.”