Hückelhoven’de Hanau kurbanları anıldı

  • Güncelleme: 20.02.2021 22:46
Almanya’nın Hanau kentinde 19 Şubat 2020’de 9 kişinin öldürüldüğü ırkçı terör saldırısının yıl dönümünde hayatını kaybedenler için Hückelhoven şehirlerinde anma etkinliği düzenledi
Hückelhoven’de Hanau kurbanları anıldı

Almanya’nın Hanau kentinde 19 Şubat 2020’de 9 kişinin öldürüldüğü ırkçı terör saldırısının yıl dönümünde hayatını kaybedenler için Hückelhoven şehirlerinde anma etkinliği düzenledi.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Hückelhoven Merkez Camii ve Irkçılığı Karşı İttifak Grubu ile birlikte düzenlenen anma etkinliği, Hückelhoven Belediye Sarayı önünde gerçekleşti.

Etkinlikte, ırkçı saldırılarda hayatını kaybedenler için hazırlanan isim pantarklarla saygı duruşunda bulunuldu ve mumlar yakıldı.

Anma etkinliğine Hückelhoven DİTİB Merkez Camii dernek başkanı Adem Onur ve yönetim kurulu üyeleri, Hückelhoven Belediye Başkan Yardımcısı Karsten Münte, CDU eyalet milletvekili Thomas Schnelle, Irkçılığı Karşı İttifak Grubu koordinatörü Maria Sprenger, Protestan Kilisesi’nden Susanne Bronner ile Hückelhoven sakinleri katıldı.

Pandemi sebebiyle sınırlı sayıda katılımın olduğu anma etkinliğinde birlik, beraberlik ve barış vurgusu yapıldı.

Yapılan konuşmalarda saldırının demokrasiya ve insanlığa karşı yapılan bir saldırı olduğu ifade edildi. “Hückelhoven teröre ve ırkçılığa karşı hep birlikte barış ve dayanışma içerisinde buradadır” vurgusu yapıldı.